„Lebky, jichž se děti mohou díky použitému materiálu směle dotýkat, využíváme v přírodopisu, ve výtvarné výchově a v angličtině,“ říká paní učitelka Monika Juřicová a dodává: „Při hodině o alžbětinské Anglii jsme si připomněli s hamletovskou ikonickou otázkou „To be, or not to be, that is the question.“ i Shakespearova hlavního hrdinu, kterého si s lebkou v ruce chtěli zahrát doslova všichni studenti angličtiny ve skupině.“ A protože paní učitelka učí také dějepis, zavzpomíná i na milý okamžik, kdy za ní po hodině dějepisu přišly žákyně 8. A s díky, že lebky do hodiny přinesla a mohly si je detailně prozkoumat. Markéta by se ráda stala archeoložkou nebo učila dějepis, Mariku zase zajímají přírodní vědy, takže plánuje studovat přírodovědné gymnázium. „Vidět žáky a žákyně nadšené, jak vypráví o svých koníčcích, zvídavě se vyptávají na detaily, zajímají se, to je pro každého učitele radost,“ pochvaluje si paní učitelka.
V dějepisných hodinách se ve FZŠ Brdičkova ostatně odehrává spousta dalších zajímavých prožitkových hodin s použitím řady výukových metod a materiálů. Závěrem zmíníme pár z nich, a to výrobu šperků ze stonků zkamenělých lilijic (v hodinách o pravěku realizuje Mgr. Monika Juřicová), hitparádu šílených římských císařů (ve starověku realizuje Mgr. Kateřina Pavlíčková), tzv. lapbook architektonických stylů středověku se žáky vyrábí paní uč. Mgr. Lenka Marešová. V novověku zase paní učitelka PaeDr. Ivana Mücková nechává na váhách vážit Napoleonovu duši či v období moderních dějin učí své žáky rozeznávat propagandu z válečných obrazových materiálů.
Rádi bychom také poděkovali všem rodičům, kteří nám neváhali přispět na milý dárek pro pana Thumu, s nímž bychom chtěli spolupracovat i v dalších letech a jehož odborných zkušeností si velice vážíme. Je dobré umět takové profesionály ocenit a zase do školy přilákat k dalším projektům.
Děkujeme.
Tým nadšených pedagogů FZŠ Brdičkova